Jednym z głównych składników w budownictwie, o którym słyszy się przy różnych okazjach jest kruszywo budowlane. Kruszywo budowlane wykorzystywane jest do najróżniejszych produkcji.
Jest ono wytrzymałe i odporne na ściskanie, ścieranie oraz ewentualne warunki zewnętrzne jak i atmosferyczne.
Każde kruszywo w zależności od swoich charakterystycznych cech oraz właściwości dobierane jest do różnych produkcji i mieszanek.
Ale nie tylko rodzaj kruszywa budowlanego ma wpływ na lepsze dopasowanie do poniektórych produkcji. Frakcja czyli stopień uziarnienia kruszcu również nie pozostaje obojętny. Piasek o niższym stopniu uziarnienia będzie stosowany do innej produkcji niż piasek o wyższym stopniu uziarnienia.
Piasek o frakcji 0-2 mm będzie stosowany do produkcji wylewek betonowych, zapraw, tynkowania bądź też murowania. Zaś piasek o frakcji 0-16mm będzie stosowany do produkcji ław fundamentalnych.
Kruszywem budowlanym nazywamy materiał ziarnisty, który wykorzystywany jest do produkcji betonów, zapraw, materiałów budowlanych, nawierzchni drogowych, podkładów drenażowych i wiele innych.
Czy jednak charakteryzuje się kruszec budowlany?
Materiał wykorzystywany do produkcji musi wykazywać wysoki stopień wytrzymałości, odporności na ściskanie i ścieranie, a w dodatku nie może ulec zmianom po przez warunki zewnętrzne i atmosferyczne.
Dzięki tym cechom kruszywo może zostać wykorzystane do produkcji większości mieszanek ogólnobudowlanych, zaczynając od mieszanki betonowe, a kończąc na mieszankach chemii budowlanej między innymi takich jak kleje do płytek, wylewek, posadzek, mas samopoziomujących czy też wyrównawczych.
Jednak nie każde kruszywo budowlane przyda się konkretnie do takiej produkcji jaką chcemy uzyskać. W zależności od rodzaju kruszcu, jak i jego frakcji możemy wykorzystać materiał do potrzebnej nam produkcji.
Głównym celem stosowania zapraw murarskich jest murowanie ścian nośny jak i działowych. Za ich pomocą można wznieść elementy budowy drobnowymiarowych.
Mowa tutaj o blokach betonowych, pustakach, cegły i wielu innych. Istnieją dwa podstawowe rodzaje zapraw murarskich.
Różni je przede wszystkim jakość oraz sposób użycia, a jest to zaprawa workowa oraz zaprawa gotowa. Ta druga dostarczana przeważnie zostaje betonomieszarką.
Właśnie do ich produkcji wykorzystywane są produkty takie jak cement i piasek. Kluczowe w produkcji zaprawy murarskiej jest dobranie odpowiednich proporcji materiałów.
Bardzo często zapominamy, że dobór odpowiedniego piasku do produkcji zaprawy murarskiej ma znaczący wpływ na jego końcową stałość i stabilność.
Do produkcji zaprawy murarskiej jest stosowany piasek kwarcowy. Jest on głównym elementem spoiwa, występujący jako luźna skała osadowa. Jednak nie skorzystamy ze zwykłego piasku wykopanego lub znalezionego.
Piasek służący do produkcji zaprawy murarskiej musi być najpierw wydobyty i specjalistycznie przygotowany. Z racji z tego, że musi spełniać on istotne warunki, przeważnie pozyskiwany jest z kopalni, które zajmują się głównie jego wydobyciem i uszlachetnieniem.
Do produkcji zaprawy murarskiej piasek nie powinien przekraczać 4 mm.
W naszych kopalniach wydobywamy piasek o frakcji 0-2 mm, 0-4 mm, 0-16 mm.
Uzyskasz u nas piasek, który sprawi, że wykonana z niego zaprawa murarska będzie stateczne i długotrwała, a wykonana z nich posadzka, tynki lub murowana ściana znacznie dłużej posłuży nam oraz kolejnym pokoleniom.
Tak jak wcześniej zostało wspomniane, chętnie korzysta się z kruszyw w przemyśle budowlanym, jednak można je wykorzystać na wielu innych płaszczyznach.
Piasek wypełnia po brzegi boiska do siatkówki plażowej, boisko do badmintona, stosuje się je podczas hodowli zwierząt takich jak konie, ale również wypełnia niejedno terrarium lub akwarium u tych mniejszych zwierząt.
Niektóre kruszywa między innymi piasek, żwir oraz tłuczeń kamienny stosowane są w aranżacjach ogrodowych.
To materiały o szerokim zastosowaniu wokół domu czy też działce rekreacyjnych, ale również w miejskich ogrodach i parkach oraz na skwerach. Zastosujemy przy takim zapotrzebowaniu kruszec, który ma charakter dekoracyjny.
W ogrodzie można wykorzystać kruszywo łamane, jak i otoczki w różnych rozmiarach.
Przykładowo do dekoracji oczka wodnego stosuje się przeważnie żwir, który ma kolisty kształt oraz ciekawą kolorystykę. Również żwir z chęcią kładzie się pod między innymi tuje, ponieważ blokuje on porost chwastów i trawy.
Do dekoracji ścieżki w ogrodzie użyjemy piasku, tłucznia kamiennego oraz żwiru.
Jak sam widzisz zastosowanie kruszywa jest wszelakie, a jeżeli potrzebujesz zakupić najwyższej jakości kruszywo zadzwoń do fachowcy z Rowipolu.
Wydobędziemy, oczyścimy oraz dostarczymy kruszywo, aż do Koszalina.